İstanbul Müze Giriş Ücretleri ve Saatleri

İstanbul müzeleri için ziyaret saatleri yaz ve kış sezonuna göre farklılaşıyor ve İstanbul müze giriş ücretleri de çok sık değişiyor. İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzeleri hakkında güncel bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

İstanbul müzelerinin giriş ücretleri ve ziyaret saatleri çeşitli etkinliklere, tadilatlara ve Covid-19 önlemlerine göre değişebilir. Bu sebeple “Ziyaret Saatleri” başlıklarındaki notlara dikkat ediniz. Güncel durumu bir kez daha gözden geçirmeniz için, her bir müzenin resmi internet sitelerine link verdim. Böylece gitmeden önce son bir kez gözden geçirebilirsiniz.

Her bir müzenin giriş ücreti, ziyaret saatleri, kapalı olduğu günleri not ettim. Ayrıca müzekart ile ziyaret edilip edilemeyeceğini de görebilirsiniz. İstanbul müzeleri hakkında kısa tarih bilgileri de içeren bu yazı, sizin için pratik bir müze giriş rehberi işlevi görecektir. İyi seyahatler dilerim!

İçerik Listesi

1. Ayasofya

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

Ayasofya, 537 yılında Bizans İmparatoru Justinianus (Jüstinyen) tarafından inşa edildi. 1453 yılındaki İstanbul’un fethine kadar 900 yıl boyunca kilise, fetihten sonra 500 yıl boyunca cami ve yaklaşık 85 yıl da müze olarak hizmet verdi. 2020 yılının Temmuz ayında verilen kararla, Ayasofya tekrar cami oldu.

Ayasofya, Orta Çağ boyunca dünyanın en büyük dini yapısı olarak kaldı. Günümüzde halen dünyanın en büyük kubbeli yapılarından biri olarak biliniyor.

İstanbul Ayasofya Giriş Ücreti 2021

İstanbul Ayasofya giriş ücreti, camiye çevrilmeden önce 100 Türk Lirası idi. Resmi makamlardan yapılan son açıklamaya göre artık Ayasofya’ya giriş için ücret alınmıyor. Aynı şekilde Ayasofya’nın yan bahçesindeki “Padişah Türbeleri” de ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Daha önce bu satırlarda Ayasofya’ya gidecek olanlara müzekart almalarını önermiştim. Aslında bu önerim halen geçerlidir. Ayasoyfa’ya girişte müzekart gerekmese de, Topkapı Sarayı, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Arkeoloji Müzesi gibi civardaki diğer müzelerde kullanılabilir.

Yabancılar 325 TL‘ye satılan Istanbul Museum Pass avantajından yararlanabileceği gibi, Türkler de 60 TL karşılığı müzekart alarak Sultanahmet gezisini daha avantajlı hale getirebilirler. Yalnız şuna dikkat etmekte fayda var: Yerebatan Sarnıcı’nda ve Topkapı Sarayı’nın Harem bölümünde müzekart geçmez.

Ayasofya Camii Ziyaret Saatleri 2021

Ayasofya Camii ziyaret saatleri, sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasındadır. Cami, ibadet saatleri haricinde ziyaret edilebilir. Komşusu olan Sultanahmet Camii gibi, namaz vaktinden bir saat önce kapanır ve ezan okunduktan yarım saat sonra tekrar ziyarete açılır. Örnek vermek gerekirse, saat 13:00’te öğlen namazı kılınacaksa, saat 12:00 ile 13:30 arasında ziyarete kapalı olacaktır.

2. Topkapı Sarayı

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri

Topkapı Sarayı, İstanbul’un 1453‘teki fethini takiben, Fatih Sultan Mehmet‘in emri ile inşa edildi. İlk zamanlar Beyazıt’ta bulunan ve şimdi İstanbul Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Eski Saray‘ı kullanan Padişah, 1478 yılında inşası tamamlanınca Topkapı Sarayı‘na geçti.

Topkapı Sarayı, genişçe 4 avludan oluşan ve doğayla iç içe bir saray. Sarayı gezmek insana ferahlık verir ve muhteşem bir Boğaz manzarası sunar. Ayrıca Hazine Dairesi‘ndeki Kaşıkçı Elması ve Topkapı Hançeri göz kamaştırır.

Buna ek olarak Kutsal Emanetler Dairesi‘ndeki eşyaların ise manevi değeri büyüktür. Yalnızca Türkiye’den değil, tüm İslam coğrafyasından ziyaretçi çeker. Topkapı Sarayı’nın gezi rotası oldukça karmaşıktır. Farklı yüzyıllarda eklenmiş kısımları layıkıyla idrak etmek için özel tur rehberi ile gezilmesi önerilir.

Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2021

Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti 100 Türk Lirası‘dır. 18 yaşında altındaki öğrenciler ve 65 yaşın üzerindeki vatandaşlar için giriş ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için müzekart geçerlidir.

Topkapı Sarayı için alacağınız bir bilet, 4 avludan oluşan saray için geçerlidir. Ancak Harem Dairesi, Aya İrini ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi Topkapı Sarayı sınırları içerisinde bulunan diğer müzeler için ekstra bilet fiyatı ödemek gereklidir.

Topkapı Sarayı Harem Giriş Ücreti 2021

Topkapı Sarayı Harem giriş ücreti 70 Türk Lirası‘dır. Harem ziyaretinde müzekart geçerli değildir. Ziyaretçiler ekstra bilet alarak girmek durumundadır. Muhteşem Yüzyıl dizisinin yarattığı etki sonrasında çok sayıda ziyaretçi kabul etmeye başlayan Harem Dairesi’nde, birçok bölüm restorasyon sebebiyle kapalıdır.

Topkapı Sarayı Müzesi Ziyaret Saatleri 2021

Topkapı Sarayı Müzesi ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasındadır. Bilet gişeleri, sarayın kapanmasına bir saat kala bilet satışını durdurmaktadır.

Not: Covid-19 önlemleri çerçevesinde İstanbul’daki müzelerin açılış ve kapanış saatleri değişebilir. Bu sebeple TBMM Milli Saraylar sitesinden son durumu kontrol ediniz.

Topkapı Sarayı Hangi Gün Ziyarete Kapalı?

Topkapı Sarayı yaz veya kış sezonu fark etmeksizin, Salı Günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın geri kalan günleri ziyarete açıktır.

Topkapı Sarayı’nda Müzekart Geçer Mi?

Topkapı Sarayı’nda Müzekart geçer. Ancak sarayın tüm bölümlere müze kart ile girilemez. Örneğin Harem ve Aya İrini bölümlerine girmek için ekstra bilet satın almak gerekir.

3. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul Müzeleri Ziyaret Saatleri

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un Roma ve Bizans dönemlerinden kalan bir kültürün yansıması. O zamanlar ismi Konstantinopolis olan İstanbul, defalarca düşmanlar tarafından kuşatıldığı ve kente gelen su kemerleri tahrip edildiği için, sarnıçlarda su depolama yoluna gidilmişti.

Aylar süren kuşatmalarda su ihtiyacı, köstebek yuvası gibi oyulmuş olan şehrin sarnıçlarından gideriliyordu. Yerebatan Sarnıcı, Bizans dönemi İstanbul’undaki sarnıçların en büyüğüydü. Ayasofya’yı yaptıran Justinianus tarafından 540’lı yıllarda inşa ettirilmişti.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2021

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti Türk vatandaşları için 15 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler için indirimli bilet fiyatı 5 TL’dir. Yabancı ziyaretçiler için ise 30 Türk Lirası tahsil edilir. Yerebatan girişinde müzekart geçerli değildir.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri 2021

Yerebatan Sarnıcı ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 17:30 arasındadır. Yaz aylarında 18:30’a kadar açık kalmaktadır.

İstanbul’daki müze giriş ücretleri ve saatleri etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Müzeye gitmeden önce Yerebatan Sarnıcı’nın resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Yerebatan Sarnıcı Hangi Günler Açık?

Yerebatan Sarnıcı haftanın her günü ziyarete açıktır. Başka bir deyişle hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri de ziyaret edilebilir. Ancak dini bayramların ilk günlerinde istisnai olarak saat 13:00’da açılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcında Müzekart Geçer Mi?

Yerebatan Sarnıcı’nda müzekart geçmez. Çünkü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir müzedir.

4. Dolmabahçe Sarayı

İstanbul Müzeleri Listesi

Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid‘in talimatı ile Balyan ailesi mimarları tarafından inşa edildi. Boğazın en güzel noktalarından birinde, muhteşem bir manzara ile taçlandırılmış olan saray, 1856 yılında faaliyete geçti.

Geleneksel saray olan Topkapı Sarayı‘nda 25 Padişah yaşamını sürdürmüş, son 6 padişah döneminde ise Dolmabahçe Sarayı, ana saray olarak kullanıldı. Avrupai bir üslupla inşa edilen saray, Neo-Klasik, Barok ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşımakta ve bu mimari üslupları zarif bir işçilikle aynı potada eritmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2021

Dolmabahçe Sarayı Müzesi giriş ücreti 90 Türk Lirası‘dır. Ancak Harem bölümünü de gezmek isterseniz (Camlı Köşk ve Saat Müzesi ile beraber) 60 TL ekstra bilet fiyatı ödenmesi gerekir. Ayrıca Saray Koleksiyonları Müzesi isimli bölümün ücreti 30 TL’dir. Türk vatandaşlarına bu ücretler üzerinden %50 indirim uygulanır.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri 2021

Dolmabahçe Sarayı ziyaret saatleri sabah 09:00 ile 18:30 arasındadır. Müzenin kapanmasına bir saat kala, bilet gişeleri kapanmaktadır.

Not: Covid-19 önlemleri çerçevesinde müzelerin saatleri değişebilir. Bu sebeple TBMM Milli Saraylar sitesinden son durumu kontrol ediniz.

Dolmabahçe Sarayı Hangi Gün Kapalı?

Dolmabahçe Sarayı, TBMM Milli Saraylar’a bağlı diğer müzeler gibi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın geri kalan günleri ziyarete açıktır.

Dolmabahçe Sarayında Müzekart Geçer Mi?

Dolmabahçe Sarayı’nın ana binası olan Selamlık bölümünde müzekart geçmez. Dolmabahçe’de müzekart ile yalnızca Harem bölümüne girebilirsiniz.

5. Galata Kulesi

İstanbul Müzeleri Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi, Bizans döneminde Ceneviz ticaret kolonisi tarafından inşa edildi. Bizans döneminde Tarihi Yarımada’da Bizanslılar, Haliç’in karşı kıyısındaki Karaköy-Galata bölgesinde ise Cenevizliler ve Venedikliler yaşıyordu.

Geleneksel ticaret yolları olan İpek Yolu ve Baharat Yolu‘ndan gelen kıymetli mallar, Konstantinopolis (İstanbul’un eski adı) üzerinden Avrupa’ya ihraç ediliyordu. Bu ticareti mümkün kılan, Ceneviz ve Venedik ticaret kolonilerinin denizcilikteki başarısıydı.

Osmanlılar şehre geldiklerinde bu sistemi değiştirmediler. Fatih Sultan Mehmet geçmişteki imtiyazları aynı şekilde İtalyan ticaret kolonilerine verdi. Ancak askeri bir bina olan Galata Kulesi, Osmanlılar tarafından teslim alındı.

Galata Kulesi, Osmanlı döneminde çeşitli amaçlarla kullanıldı. Bir dönem tulumbacıların Tarihi Yarımada‘daki yangınları gözetlediği gözcü kulesiydi.

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2021

Galata Kulesi giriş ücreti yetişkinler için 15 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler için bilet fiyatında %50 indirim uygulanır. Galata Kulesi’ne girişte müzekart geçerli değildir.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri 2021

Galata Kulesi ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasındadır. Müze haftanın her günü ziyaret edilebilir. Cumartesi ve Pazar günleri de ziyaretçilere açıktır.

İstanbul müze giriş ücretleri ve saatleri, etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Müzeye gitmeden önce Galata Kulesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Galata Kulesi’nde Müze Kart Geçer Mi?

Galata Kulesi’nde müzekart geçmez. Çünkü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıdır.

6. Kariye Müzesi

blank

Kariye Müzesi, ilk kurulduğu dönemde İstanbul şehir surlarının dışındaydı. Papazların, keşişlerin ve dindarların hayattan soyutlanma ve kendini din işlerine verme üzerine yaşadıkları bir manastırdı. Manastır kompleksinden geriye, sadece kilise bölümü kaldı.

Kariye Müzesi‘nin en büyük özelliği, eşine Ayasofya‘da bile rastlanmayacak kadar zengin bir mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıdır. Bu koleksiyon, sadece İstanbul veya Türkiye’nin değil; dünyanın en iyi korunmuş Bizans mozaikleri serisidir. Belki yalnızca Ravenna’daki San Vitale Bazilikası ile kıyas kabul edebilir.

Kariye Müzesi Giriş Ücreti 2021

Kariye Müzesi giriş ücreti 65 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için bilet ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için girişte müzekart geçerlidir.

Kariye Müzesi, 2020 yılında alınan bir kararla camiye çevrildi. Ancak şu an için müze işlevini sürdürüyor. Camiye çevrildiğinde giriş ücretsiz olacaktır.

Kariye Camii Ziyaret Saatleri 2021

Kariye Camii ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 17:00 arasındadır. İbadet saatleri haricinde ziyaret edilebilir. Aynı Sultanahmet Camii gibi, namaz vaktinden bir saat önce kapanır ve ezan okunduktan yarım saat sonra tekrar ziyarete açılır. Örnek vermek gerekirse, saat 13:00’te öğlen namazı kılınacaksa, saat 12:00 ile 13:30 arasında ziyarete kapalı olacaktır.

Kariye Müzesi Hangi Günler Açık?

Kariye Müzesi, yaz ve kış sezonu fark etmeksizin her gün ziyarete açıktır.

Kariye Müzesinde Müzekart Geçer Mi?

Kariye Müzesi’nde müzekart geçer. Tam anlamıyla camiye çevrildiğinde müzekart olmadan da giriş mümkün olacaktır.

7. Türk İslam Eserleri Müzesi

İstanbul'da Gezilecek Tarihi Müzeler

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Kanuni Sultan Süleyman‘ın sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa‘nın şerefine inşa edildi. İbrahim Paşa, Padişah’ın kardeşi Hatice Sultan ile burada yaşadı. Sonradan başka devlet görevlilerinin de ikamet ettiği saray, günümüzde müze haline getirildi.

Müze içerisinde Halifelikler, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinden paha biçilemez Türk ve İslam eserleri var. El yazması Kuran-ı Kerim’ler, yüzlerce yıllık halılar görülebilir. Cam, taş ve metal kıymetli objeler de bulunmaktadır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2021

Türk İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 50 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için girişte müzekart geçerlidir.

Türk İslam Eserleri Müzesi Ziyaret Saatleri 2021

Türk ve İslam Eserleri Müzesi ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 18:30 arasındadır. Müzeye giriş saatleri kış sezonunda farklılık gösterebilir. Bu yüzden aşağıdaki linki kontrol ediniz.

İstanbul müze giriş ücretleri ve ziyaret saatleri etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Müzeye gitmeden önce Türk İslam Eserleri Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Türk İslam Eserleri Müzesi Hangi Gün Kapalı?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın geri kalan günleri ziyarete açıktır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde Müzekart Geçer Mi?

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde müzekart geçerlidir. Ayrıca bu müze, İstanbul’da müzekart satın almak için en uygun yerdir. Diğer müzeler kalabalık olduğu için gişede müzekart almak için sıra beklemeniz gerekebilir. Ancak Türk ve İslam Eserleri Müzesi, genelde sakindir.

8. İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Müze Giriş Ücretleri Listesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi, koleksiyon zenginliği bakımından dünyanın en büyük 5 arkeoloji müzesinden biri. Dünyanın ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması Tableti ve İskender Lahti gibi görkemli eserleri burada görebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin bünyesinde, Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma bir yapı olan Çinili Köşk de vardır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2021

İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 50 Türk Lirası’dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için girişte müzekart geçerlidir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri 2021

İstanbul Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 17:30 arasındadır. Kış aylarında müze daha erken kapanabilir. Lütfen aşağıdaki satırlardan müzenin resmi internet sitesini kontrol ediniz.

İstanbul’daki müze giriş ücretleri ve ziyaret saatleri etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Müzeye gitmeden önce İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Hangi Gün Kapalı?

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın geri kalan günleri ziyarete açıktır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Müzekart Geçer Mi?

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde müzekart geçer. Topkapı Sarayı’ndan müzekart almak istiyorsanız, sarayın gişeleri yerine burayı tercih edebilirsiniz. Çünkü İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin girişinde sarayda olduğu gibi yığılma olmaz.

9. İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Müze Giriş Ücretleri Ne Kadar

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Beyoğlu Semti sınırları içerisinde, Fındıklı tramvay durağı yakınında konumlanır. Yurt dışında örnekleri çok olduğu halde, Türkiye‘de hak ettiği değeri bulamamış olan modern sanatlar ile ilgili en iddialı müzedir.

İstanbul Modern’in içinde süreli sergiler ve güncel gösterimler olduğu gibi, Eczacıbaşı Sanat Koleksiyonu‘ndan oluşan kalıcı sergi de var. İstanbul Modern’de sanat eserlerini görmenin yanısıra, yeme-içme için de tercih edilecek Boğaz manzaralı nefis bir restoran bulunur.

İstanbul Modern Giriş Ücreti 2021

İstanbul Modern giriş ücreti yetişkinler için 37 Türk Lirası’dır. Öğrenciler, öğretmenler, emekliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için indirimli bilet fiyatı 21 TL’dir.

İstanbul Modern Ziyaret Saatleri 2021

İstanbul Modern ziyaret saatleri sabah 10:00 ile akşam 18:00 saatleri arasındadır. Perşembe günü ücretsiz halk günüdür ve müze akşam 20:00’a kadar açıktır.

İstanbul’da müze giriş ücretleri ve saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

İstanbul Modern Müzesi Hangi Gün Kapalı?

İstanbul Modern Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın geri kalan günlerinde ziyarete açıktır.

İstanbul Modern Müzesi’nde Müzekart Geçerli Mi?

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde müzekart, yılda bir defaya mahsus geçerlidir.

10. Rahmi Koç Müzesi

blank

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’un Haliç kıyılarında; Hasköy semtinde konumlanır. Son yıllarda popülerliği artan Haliç çevresinde Fener Balat gibi semtler ve Miniatürk gibi müzeler vardır. Rahmi Koç Müzesi ziyaretinizi bu bölgeler ile birleştirebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi, Haliç kıyısındaki 19. Yüzyıl‘a (Geç Osmanlı Dönemi) tarihlenen Tersane ve Lengerhane (Çapa Fabrikası) binalarının yeniden restore edilmesinden meydana geldi. Türkiye’nin ilk endüstri müzesi olarak kabul edilir.

Koç Müzesi’nde eski radyolar, tren modelleri, buharlı lokomotif, tünel vagonu, nostaljik tramvay, denizaltı ve nostaljik vapur gibi eserler bulunur. Ayrıca ünlü markaların tedavülden kalkmış araçları da, “Otomobil Sergisi” bölümünde görülebilir.

İstanbul Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti 2021

İstanbul Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 21 Türk Lirası’dır. Öğrenciler için ise 9 TL tahsil edilir. Denizaltı Ziyareti ve Tekne Turları yetişkinler için 10 TL, öğrenciler için ise 7 TL‘dir.

İstanbul Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri 2021

İstanbul Rahmi Koç Müzesi ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasındadır. Kış sezonunda ise 17:00‘da kapanmaktadır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Rahmi Koç Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Rahmi Koç Müzesi Hangi Gün Kapalı?

Rahmi Koç Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın geri kalan günleri ziyarete açıktır.

Rahmi Koç Müzesinde Müzekart Geçerli Mi?

Rahmi Koç Müzesi’nde müzekart geçerlidir. Ancak tamamen ücretsiz giriş hakkı vermez. Müzekart sahiplerine %20 indirim uygulanır.

11. Pera Müzesi

blank

Pera Müzesi, İstanbul’un Beyoğlu semtinde; İstiklal Caddesi’nin paralel sokağında bulunur. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür-sanat hizmeti sunmak için açılmıştır. Pera Müzesi, 19. Yüzyıl’dan kalma Bristol Oteli’nin dış cephesi korunarak, yeniden inşa edilmesiyle 2005 yılında hizmete girdi.

Osmanlı’nın geç döneminde “Grand Rue de Pera” olarak bilinen İstiklal Caddesi’nde, yabancı sefirler ve levantenler (Doğu’da ticaret yapan Avrupalılar) yaşardı. Bugün Pera Müzesi olan Bristol Oteli, ilk olarak 1893 yılında, Pera Palas gibi oteller ile birlikte bölgenin artan turistik konaklama ihtiyacını karşılamak için açılmıştı.

Pera Müzesi’nde süreli sergilerde fotoğraf ve resim sanatları ile ilgili sanat eserleri sergilenir. Bunun yanında müzenin kalıcı sanat koleksiyonu da vardır. Osman Hamdi Bey‘in meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da burada sergilenir.

Pera Müzesi Giriş Ücreti 2021

Pera Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 25 Türk Lirası’dır. Öğrenciler, öğretim üyeleri ve 60 üstü vatandaşlar için indirimli bilet fiyatı 10 TL’dir.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri 2021

Pera Müzesi ziyaret saatleri haftanın çeşitli günlerine göre değişiklik gösterir. Örneğin Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri, sabah 10:00 ile akşam 19:00 arası ziyarete açıktır. Pazar günü ise açılış saati sabah 12:00, kapanış saati ise akşam 18:00’dir. Cuma günleri halk günüdür ve müze saat 18:00 ve 22:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.

İstanbul’da müze giriş ücretleri ve ziyaret saatleri etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Müzeye gitmeden önce Pera Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Pera Müzesi Hangi Gün Kapalı?

Pera Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın geri kalan günleri ziyarete açıktır.

Pera Müzesi’nde Müzekart Geçerli Mi?

Pera Müzesi’nde müzekart senede bir kez olmak üzere geçerlidir.

İstanbul Müze Giriş Ücretleri ve Saatleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *